07 Şubat 2016 Pazar

Hz. Fatıma (r.a.) Kimdir?

Babası; alemlere rahmet, iki cihan serveri, enbiyanın imamı, asfiyanın tacı, gönüllerimizin ilacı Sevgili Peygamberimiz Hz. Muhammed Mustafa (s.a.v.) Efendimiz... Annesi, Hz. Haticetül-Kübra (r.anha) validemiz... Lakabı ise Zehradır.Fatıma*, kendisi ve zürriyeti cehennem ateşinden korunmuş demektir.

27 Haziran 2011 Pazartesi 01:26
Bu haber 2286 kez okundu
Hz. Fatıma (r.a.) Kimdir?
 Hz. Fatıma (r.anha)nın doğumu; miladi 609, Cemaziyelahirin 20. Cuma günü, Biset-i Nebeviden üç ay önce, Mekkededir.


Babası; alemlere rahmet, iki cihan serveri, enbiyanın imamı, asfiyanın tacı, gönüllerimizin ilacı Sevgili Peygamberimiz Hz. Muhammed Mustafa (s.a.v.) Efendimiz... Annesi, Hz. Haticetül-Kübra (r.anha) validemiz... Lakabı ise Zehradır.


*Fatıma*, kendisi ve zürriyeti cehennem ateşinden korunmuş demektir.


Nitekim Deylemi (rh.)nin Ebu Hüreyre (r.a.)den rivayet ettiği bir hadis-i şerifte Resulüllah (s.a.v.) Efendimiz, Rivayete göre bir gün Allahın Rasulü mübarek kızlarına dediler ki;


** Ya fatıma Seni neden Fatıma diye adlandırdım, biliyor musun.?


Fatıma şevk ve saadetle sordu. Neden öyle adlandırdınız aziz babam.?


Cevap olarak buyurdu ki;


**Çünkü Allah Teala Kıyamet günü onu ve neslini Cehennemden uzaklaştıracaktır.


Şu inceliğide göz önüne almak gerek.Nebiler nebisi, bu son kız evlatlarına Fatma ismini vermekle iki sevdiğinin gönlünü hoş etmek istemiştir.Bunlardan ilki kendi zevceleri Hazreti Haticedir ki ,annesinin adı Fatıma idi.Cihan Denilen bu saraya Hazreti Hatice gibi bir iffet ve ismet sadefi hediye etmiştir.


İşte bu yakınlarının Gönlünü hoş etmek ve hatırlarını yaşatmak için en küçük kızına Allahın Resulü Fatıma ismini koymuş olabilir.Böylede olsa öylede olsa Fatınaı zehra,insanlığın efendisinin en sevdiği bir çicekti.Çünkü o , iffet madeni Haticeyi andırıyordu.


*Kızımı ancak, Allah onu ve sevenlerini cehennemden uzaklaştırdığı için Fatıma diye isimlendirdim* buyurmuşlardır.


*Zehra* ise, beyaz ve nurani yüze denmekle beraber; saf, berrak, pek parlak ay gibi manalara da gelmektedir. Fatıma validemiz parlak bir yüze sahipti ki, bakanın gözleri kamaşırdı. Ay ışığı gibi geceyi nurlandırırdı. Hz. Aişe (r.anha)nin, *Ben karanlık gecede Hz. Fatımanın yüzünün aydınlığı ile iğneye iplik geçirirdim!* dediği kadar parlaktı.


Hz. Fatıma (r.anha), kadının insan olarak hiçbir kıymet hükmünün olmadığı bir cemiyette dünyaya gelmişti. Hatta insanlar, Peygamberimiz (s.a.v.) Efendimizle, yaşayan erkek evladı olmadığı için, soyu kesik manasına *ebter* diyerek alay etmeye yelteniyorlardı. Böylesi bir cemiyette, Resulüllah Efendimiz o cemiyetin bütün bu peşin hükümlerini hiçe sayıyor, mübarek kızları Hz. Fatıma, bulundukları yere geldiğinde ayağa kalkıyor ve ona, oturması için kendi yerini gösteriyordu. Efendimiz (s.a.v.), bu hareketiyle Hz. Fatımanın şahsında kadına verilmesi gereken mualla mevkie işaret ediyorlardı.


Hz. Fatıma validemiz sadakatte, ahde vefada ve sair bilumum güzel ahlakta zirvede idiler. Hz. Aişe (r.anha) validemiz, *Resulüllahtan başka Fatımadan daha doğru sözlü birini görmedim* diyerek, onun bu hasletini de dile getirmiştir.


... Fatıma validemiz, annelik makamının da en mümtaz örneğidir. Hz. Hasan, Hz. Hüseyin ve Hz. Zeynep (radıyallahü anhüm) onun sıcak ikliminde yetişmiş ve hiç şüphesiz insanlık tarihinin iftihar tablosundaki yerlerini almışlardır.


Yine Hz. Aişe (r.anha)nin bildirdiğine göre, ruh ve madde cephesiyle hasılı her şeyiyle insanlığın ufku mübarek babalarına benzedikleri için, kendilerine, babasının kızı manasına, *Bint-i Ebiha* deniliyordu. Keza babalarını bağrına basıp gözetmesinden dolayı da, sahabiler ona, *Ümmü Ebiha* yani babasının annesi sıfatını layık görmüşlerdi. Baba-kız arasındaki sevgi, nezaket ve nezafet alemde görülmemiş bir ahenkte idi.


Hz. Fatıma validemiz, Resulüllah Efendimizin Cenab-ı Hakktan aldığı emir neticesinde Hz. Ali kerramallahü vecheh ile evlenir. Evlilikleri süresince Hz. Aliye o kadar mükemmel bir eş olur ki; Hz. Ali (r.a.) de, *Ben, Fatımayı incitecek ve rahatsız edecek tek bir hareket dahi yapmadım* diyerek, kendisinin de ona karşı olan nezaket ve hassasiyetini ifade eder.


Hz. Fatıma (r.anha), ilmi sahada da dirayet sahibi idi. Fıkıh ve tefsir mevzularında alim, Kuran-ı Kerimi anlayıp anlatmada, ictimai meselelere hal çereleri bulmakta eşsizdi. İslamda kadının muallime ve mürebbiye olmasının en güzel örnekleri ondadır.


Hasılı Fatıma validemiz, engin-zengin, ince ve derin bir ruha sahipti. Necip Fazılın ifadesiyle, *Masmavi gök kadar ve en ince fikir kadar derin*di ve zengindi onun gönlü. Oruçlu olduğu halde, üç gün boyunca iftarını suyla yapıp, sofrasındaki bir lokma ekmeği kapısına gelen fakire ikram edecek kadar da cömertti.


Onun için daha ne söyleyebiliriz ki, bu aczimizle... O, kıyamete kadar gelecek bütün mümin (((**hanımlara***))), numune-i imtisal olacak her türlü güzel ahlakın sahibiydi.

***

Peygamberimiz S.A.V., kızı Hz. Fâtıma’yı Hz. Ali R.A. ile evlendirmişti. Hz. Ali’ye düğün öncesinde:

- Dünyalıktan neyin var? diye sordu. O:

- Bir devem, bir de zırhım var, dedi.


Efendimiz:


- Deven sana lazım; zırhını sat, getir, buyurdu.


Hz. Osman R.A. zırhı 480 dirhem gümüşe satın aldıve yine Hz. Ali’ye hediye etti. Peygamberimiz bundan pek memnun oldu ve duâ buyurdu...


Bu para ile gelinin ihtiyaçları alındı ve düğün hazırlığı yapıldı.


Çeyiz:

3 Adet Minder

2 Adet Hurma lifinden yastık

2 Adet Alacalı elbise

1 Adet Havlu

1 Adet Saçaklı Halı

1 Adet Kullanılmış Kilim

2 Adet El Değirmeni

1 Adet Elek

1 Adet Toprak Testi

1 Adet Meşin Bardak

1 Adet Hurma Yaprağından yapılmış Sedir

1 Adet Koç Postu

1 Adet Kadife Yorgan.


Koç postunu döşek olarak kullanırlardı. Yorgan kısa olduğundan iki tarafları açıkta kalırdı.


O zaman Hz. Fatıma R.A.’ın düğün merasiminden daha parlağı olmamıştı. Verilen ziyâfet; arpa ekmeğiyle yağ, yoğurt ve hurmadan yapılan yemekti.


Hediye olarak da bir su tulumu ve birkaç ölçek darı gelmişti.


Hz. Fâtıma Vâlidemiz nikâhında mehir olarak Ümmet-i Muhammed’in dünya ve âhiret sıkıntılarından kurtulmasınıistemiştir.


Ve: Peygamberimiz S.A.V. kızı ile dâmâdı arasında vazife taksimi yapmıştı. Ev süpürmek, el değirmeni ile arpa öğütmek ve ekmek pişirmek gibi ev içinde olan işleri Hz. Fâtıma’ya; deve sulamak, çarşıdan alışveriş yapmak gibi dışarı işlerini de Hz. Ali’ye verdi.


İyi geçinmeleri için onlara nasihat ederdi. Altı ay müddetle sabah namazı için onları ikaz etti. Daha sonra evlerinde ve çocuklarında gördüğü süslü ve pahalı şeylerden memnun olmadığını belli eder, ikazda bulunurdu.

* * *

Hz. Fatıma Vâlidemiz hastalandı. Efendimiz ziyârete gitti. Hz. Fatıma Vâlidemiz:

“Babacığım hastayım, açlığa da dayanamıyorum” dedi.


Efendimiz:

“- Kızım bende üç gündür yemedim. İstesem Rabb’im verir. Lâkin âhiret devleti için, dünyada bir gün aç, bir gün tok olmağa razıyım” buyurdu.


Rasûlullah Efendimizi Sahâbeden biri davet etmişti. Efendimiz sofrada bir parça et kesip, “Fatıma aylardır böyle bir taam yemedi; bunu ona götürün” buyurdu...

* * *

ZEHRA VE BETÜL:

Zehrâ,temiz demek. Hiç âdet görmediğinden böyle denilmiştir. Beyaz yüzlü güzel” manasına de gelir.

Betül:Dünyadan ve erden kesilmiş, kendini Hakk’a, ibâdete vermiş, demektir.


Hz. Fatıma Vâlidemiz, vefâtı yaklaşınca, yıkanıp giyinmiş ve:

“- Ben yıkandım, arındım; vefâtımda beni böylece defnedin” demiştir.

* * *

Hz. Fatıma Vâlidemiz sırattan geçer-ken melek nida eder: “Herkes gözlerini kapasın: Habîbullahın kerimesi geçiyor!”der.

* * *

H.Ş.: Fatıma benden bir parçadır. Onu kızdıran beni öfkelendirmiş olur. (Feyzü’l-Kadir, C.4, S.421)


H.Ş.: Fatıma Cennet kadınlarının efendisidir. (Taç, C.3, S.313)


Evet hanım kardeşlerim Sizlerde birer Hazreti Hatice annemiz gibi iffet madeni olabilirsiniz.Şüphesiz ki bütün kardeşlerimiz böyledir.Fakat Ne yaptığımıza nereye baktığımıza ve ne okuduğumuza da çok dikkat edeceğiz.İffetimizi zedeleyici fiillerden düşüncelerden uzak duracağız.İffetle ilim öğrenme arasındaki ince çizgiye çok dikkat edeceğiz. Hem hanım Kardeşlerimi.Hem de Erkek kardeşlerimiz.İffet meselesinde Kadın Erkek ayrımı Yoktur. 

Bu habere yorum yapan ilk siz olun!

 • Ad Soyad:

 • Yorum:

 •  

  @name x

 • UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.

  GAZETE MANŞETLERİ  HZ.MUHAMMED(S.A.V) ANNESİNİN HAYATI


  NURLU OĞUL ve Hz.HACER


  PEYGAMBERİMİZİN(S.A.V) SON İKİ GÜNÜ


  HAVA DURUMU

  Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:

  NAMAZ VAKİTLERİ

  Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:

  EN ÇOK OKUNANLAR

  BUGÜN

  BU HAFTA

  BU AY

  EN ÇOK YORUMLANANLAR

  BUGÜN

  BU HAFTA

  BU AY

  SENDE YAZ

  Ziyaretçi Defteri

  Siz de yazmak istemez misiniz?

  ARŞİV